Philadelphia

Philadelphia

Philadelphia

Filadelfia jest jednym z ważniejszych historycznie miast w USA, ponieważ została tam podpisana deklaracja niepodległości oraz uchwalona konstytucja Stanów Zdjednoczonych.

Całkiem przyjemne i dość czyste miasto. Po pierwszym spacerze możemy też zauważyć, że duża część mieszkańców to czarni - wg wikipedii jest ich ok. 43.5%, czyli więcej niż białych (41%) .

Do Filadelfii można dostać się megabusem (odpowiednik PolskiegoBusa) w 3.5h z Nowego Jorku, koszt biletu to ok. 25$ za podróz w dwie strony. Drugim razem udało mi się kupić promocyjnie bilet w jedną stronę za 5$.

Market Street

Market Street - główna ulica

Philadelphia

Philadelphia

Philadelphia

Philadelphia

Schody Rocky'ego

Jedną z głównych atrakcji turystycznych są schody, po których biegał Sylvester Stallone w filmie Rocky. Znajdują się one przed muzeum sztuki. Dodatkowo na górze zobaczymy odcisk jego butów (converse'ów), a na dole pomnik.

Philadelphia

Schody Rocky'ego

Schody Rocky'ego

Schody Rocky'ego

Odcisk butów Rocky'ego

Odcisk butów Rocky'ego

Pomnik Rocky'ego

Pomnik Rocky'ego

Do pomnika wiecznie są kolejki (a przynajmniej były podczas mojego pobytu). Śmiesznie to wygląda jak ciągnie się sznur ludzi i każdy po kolei podchodzi, żeby zrobić sobie fotkę. Nie wiem w sumie co jest takiego fajnego w zdjęciu z pomnikiem :-).

Love Park

W mieście o ksywce "The City of Brotherly Love" nie mogło zabraknąć Love Parku. Kolejne popularne miejsce, którego całym fenomenem jest napis "LOVE" i fontanna :-).

Love Park

Love Park

 

Independence Historic Area

Główną atrakcją turystyczną jest dzielnica historyczna Filadelfii. Akurat wszystko jest praktycznie w jednym miejscu, więc nie trzeba się za dużo nachodzić.

Pierwszym budynkiem rzucającym się w oczy jest Independence Hall - miejsce podpisania deklaracji niepodległości oraz uchwalenia konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Independence Hall

Independence Hall

Obok Independence Hall można zobaczyć dzwon niepodległości, w który bito podczas podpisywania deklaracji. Jednak kolejki do niego są kosmiczne w sezonie wakacyjnym - zapewne około 2h czekania. Zatem zamiast zdjęcia dzwonu mam zdjęcie kolejki do niego, hehe :-).

Kolejka do Independence Bell

Kolejka do Independence Bell

Co ciekawe w okolicy znajdziemy też pomnik i dom Tadeusza Kościuszki. Natomiast w budynku służącym jako centrum informacyjne można trafić na takich grajków:
Grajek w Independence Visitor Center

Grajek w Independence Visitor Center

Dodatkowo tłumy turystów są dobrą okazją do manifestów:
Protestujący policjant

Protestujący policjant

Rachunki w barach

Czas na małą ciekawostkę. W Stanach prawie wszyscy mają kartę kredytową, bez niej ciężko cokolwiek wypożyczyć, czy zrobić coś co wymaga kaucji. Taka karta również przydaje się w barach - dzięki niej możemy otworzyć sobie rachunek, czyli pić pół nocy nie płacąc każdorazowo. Mogłoby się wydawać, że w Polsce też jest podobnie - jednak tak jest tylko w lokalach, w których są kelnerzy.

Ciekawie też wygląda płatność taką kartą w restauracjach. Kelner przynosi rachunek, na którym wpisujemy napiwek i składamy podpis, po czym nasza karta jest obciążana bez podawania pinu (widocznie podpis wystarcza).

Otwarte rachunki w barach są bardzo popularne w USA, wygodna sprawa.

Booking.com
Booking.com

Podobne:

Translate »