Ålesund – w kraju wikingów

Ålesund - z punktu widokowego Aksla

Ålesund - z punktu widokowego Aksla

Przygotowania

Pomysł na Norwegię powstał, gdy znalazłem tani bilet do Ålesund. Początkowo miał być to wypad z wykorzystaniem couchsurfingu lub airbnb. Po zakupie jednak zaczął rodzić się w mojej głowie pomysł na wyprawę pod namiot. Myśl dojrzała i postanowiłem po raz pierwszy spróbować noclegu "pod chmurką".

Wyposażenie

Kompletowanie sprzętu było bardzo mozolną czynnością, każdy element posiada plusy i minusy oraz dziesiątki parametrów. Ostatecznie dzień po dniu zamawiając i kupując kolejne rzeczy udało się zebrać niezbędny ekwipunek.

Ekwipunek

Ekwipunek

Jedzenie

Jeść też trzeba, więc kolejną rzeczą było przygotowanie zapasów żywności, które pozwolą przetrwać 4 dni bez zakupów, w warunkach górskich. Niestety wszystko trzeba nosić na plecach, więc ważnym kryterium jest rozmiar i waga. Postanowiłem mimo wszystko zabrać drobną nadwyżkę na wszelki wypadek.

Świetne okazało się jedzenie liofilizowane, które jest lekkie, smaczne, nie zajmuje dużo miejsca i do jego przygotowania wystarczy zagotowana woda. Strzałem w dziesiątkę było też purée ziemniaczane (po przesypaniu do woreczka strunowego zajmuje niewiele). Dodatkowo na dużego głoda można przygotować za jednym zamachem posiłek liofilizowany, a z pozostałej wody zrobić purée.

Jedzenie na 4 dni

Jedzenie na 4 dni

Plecak

Chcąc zabrać wszystko niezbędne do przeżycia, trzeba się liczyć, że nie będzie to lekki plecak. U mnie waga na lotnisku wskazała 18 kg (przy minimalnej ilości ciuchów), do tego dochodzi później woda, lustrzanka (którą miałem w podręcznym) oraz mała butla z gazem do kuchenki.

Waga wydaje się kosmiczna dla kogoś, kto nigdy nie chodził z tak ciężkim plecakiem. Jednak porządny pas biodrowy i dobrze regulowane ramiona mają ogromne znacznie. Sam pas przenosi większość (80-90%) ciężaru na biodra i nogi, dzięki czemu kręgosłup i ramiona odpoczywają.

Ze spakowanym plecakiem

Ze spakowanym plecakiem

Ålesund

Ålesund to malownicze norweskie miasteczko portowe. Piękna lokalizacja wśród norweskich fiordów, kolorowe i zadbane budynki oraz klimatyczne uliczki sprawiają, że warto je odwiedzić.

Okolica robi duże wrażenie, szczególnie jeśli pogoda dopisuje. Już sama przejażdżka autobusem z lotniska to niezła trasa widokowa. Miasto znajduje się na zachodnim skraju Norwegii, z jednej strony rozciąga się morze, a z drugiej wyspy, fiordy oraz góry.

Ålesund stanowi również bazę wypadową w Alpy Sunnmøre oraz do jednego z najpiękniejszych fiordów - Geiranger. Nad ulicami wznosi się góra, z której rozciągają się widoki na całą okolicę. Jednak aby dostać się do punktu widokowego (130 m n.p.m.) trzeba pokonać 418 schodów.

Ålesund

Ålesund

Ålesund

Ålesund

Ålesund

Ålesund

Ålesund

Ålesund

Ålesund - Hessa

Ålesund - Hessa

Ålesund

Ålesund

W kręgu wysp

Ciekawie została rozwiązana kwestia komunikacji między wyspami wokół Ålesund. W zależności od miejsca istnieją różne opcje. Jedną z nich są tunele, które schodzą około 150 m pod wodę, a ich długość dochodzi do 4 km. Kolejną możliwością są drogi, które biegną tuż nad powierzchnią morza. Pomiędzy wieloma wyspami kursują także promy.

Transport

Mapa połączeń autobusowych

Mapa połączeń autobusowych

W mieście i okolicach bardzo dobrze funkcjonuje transport publiczny w postaci autobusów. Ceny biletów nie są zbyt wysokie, jak na Norwegię. Przykładowo przejazd na lotnisko (wyspa Vigra) kosztuje 100 NOK, na wyspę Godøy około 40 NOK, a do Barstadvik 90 NOK (cena zawiera opłatę za prom).

W autobusie można sobie wziąć darmową książeczkę z pełnym rozkładem. Wyszukiwarka połączeń znajduje się też na stronie frammr.no.

Do you speak English?

Norwegia pod względem komunikacji w języku angielskim to istny raj. Praktycznie każdy włada nim na wysokim poziomie (nawet starsze osoby). Nie spotkałem nikogo, kto by nie znał angielskiego, a rozmawiałem z wieloma osobami. W norweskiej telewizji nie puszcza się filmów z dubbingiem czy lektorem, ale z napisami, więc to też pewnie przyczynia się do znajomości języka. Mogliby u nas coś takiego wprowadzić ;-).

Sunnmørsalpane

Alpy Sunnmøre (źródło: hjorundfjordadventures.no)

Alpy Sunnmøre (źródło: hjorundfjordadventures.no)

Ålesund usytuowane jest w okolicy najładniejszy gór w Norwegii, czyli Alp Sunnmøre. Miejsce idealne dla osób lubiących górskie wędrówki. Szlaki są o bardzo zróżnicowanym poziomie trudności, więc jest w czym wybierać. Mapę gór można znaleźć na stronie ut.no.

Przyznać się, kto wcześniej słyszał o Alpach Norweskich :-)?

Pierwszy nocleg

W Norwegii wylądowałem późnym popołudniem, więc szybko zająłem się poszukiwaniem miejsca na nocleg. Udało mi się znaleźć ukrytą miejscówkę na klifie z panoramą na pobliskie wyspy i morze.

O ile krajobraz był zacny, o tyle muszki chciały mnie pożreć żywcem. Co ciekawe latały tylko w okolicach godziny 20-21, później magicznie zniknęły. Na szczęście namiot skutecznie ochronił mnie w międzyczasie.

Z podbitego kawałka wyspy niestety nie dało się łatwo zejść do morza, zatem mycie przebiegało oszczędnie z użyciem wody z bidonu. Odpuściłem sobie gotowanie tego wieczoru, z obawy że muszki szybciej ode mnie zjedzą mój posiłek (razem ze mną).

Hessa - miejsce pierwszego noclegu

Hessa - miejsce pierwszego noclegu

Hessa - miejsce pierwszego noclegu

Hessa - miejsce pierwszego noclegu

Zorza polarna

Gdy krajobraz zniknął w ciemnościach, niebo rozświetliła zorza polarna, której zupełnie nie spodziewałem się tej nocy. Około 23:00 wyszedłem z namiotu rozejrzeć się, a tu na niebie ukazało się migoczące zielone światło... piękna sprawa, szczególnie gdy widzi się to po raz pierwszy.

Hessa - zorza polarna

Hessa - zorza polarna

Hessa - zorza polarna

Hessa - zorza polarna

Booking.com
Booking.com

Podobne:

Translate »