Lot do Mestii nad szczytami Kaukazu

Samolotem do Mestii

W poszukiwaniu lotu

Do Mestii planowałem dostać się drogą powietrzną. Przeglądając tony materiałów w internecie odkryłem, że niegdyś na trasie Tbilisi - Mestia kursował helikopter. Z czasem został zastąpiony przez mały, około 15-osobowy samolot.

Po dalszym wertowaniu, dotarłem do adresu mailowego osoby zajmującej się tymi przelotami. Oferta była bardzo kusząca, bo lot miał kosztować zaledwie 100 zł. Nie dość, że tanio, to jeszcze trwa 1 godzinę, zamiast około 9 godzin w szalenie pędzącej maszrutce. No i jaka przygoda!

Na pasie startowym

Na lotnisku w Natakhtari

Na lotnisku w Natakhtari

Zaryzykowałem nie mając pewności co do pogody i do tego czy lot się odbędzie, ale warto było... Przelot nad Kaukazem w małym samolocie to coś niesamowitego.

Spodziewałem się starej, rozlatującej się maszyny, tymczasem na miejscu zobaczyłem ładnie wymalowany samolot. Ciekawiej byłoby lecieć w rozklekotanej awionetce, ale z drugiej strony przynajmniej nie musiałem martwić się o przeżycie.

Ponad szczytami Kaukazu

Lot do Mestii

Lot do Mestii

Wnętrze samolotu

Wnętrze samolotu

Początkowo lot odbywa się wzdłuż Kaukazu. Następnie, w miarę zbliżania się do Mestii samolot zaczyna skręcać. Ośnieżone szczyty wyłaniają się i rosną w oczach. Wlatujemy w obszar górski, gdzie zaczynają występować mocniejsze podmuchy wiatru. Maszyna trzęsie się raz lżej, raz mocniej.

Wtedy w mojej głowie zaczęły pojawiać się informacje o turbulencjach. Kiedyś wyczytałem, że samolot wpadając w dziurę powietrzną jest w stanie spaść nawet kilkaset metrów w jednej chwili. Jak się później okazało, jest to bajka. W praktyce spadek wynosi góra kilka/kilkanaście metrów.

Wyglądając przez okno zobaczyłem, że zakręcamy bardzo blisko szczytów górskich. Krajobraz wokół tworzyły pięknie ośnieżone góry i zielone doliny. Po chwili wyłonił się widok na Uszbę, jeden z najbardziej wyróżniających się szczytów Kaukazu. Uznawany również za jeden z najtrudniejszych z tego pasma, jego wysokość dochodzi do 4 710 m n.p.m.

Lot do Mestii

Lot do Mestii

Lot do Mestii

Lot do Mestii

W poszukiwaniu turbulencji

W swojej karierze zaliczyłem już około 30 lotów, ale wciąż marzą mi się prawdziwe turbulencje. Słyszałem o nich od wielu osób, ale jakoś nigdy na mocne turbulencje nie trafiłem. Albo za bardzo dramatyzują, albo ja mam szczęście.

Dla mnie prawdziwe turbulencje to są te w tramwaju czy autobusie, gdzie ludzie dosłownie potrafią fruwać. Jak się człowiek dobrze nie złapie, to nagle może doświadczyć swobodnego lotu na drugi koniec autobusu.

Jakiś czas temu, podczas lotu do Las Vegas widziałem w oddali burzę, pilot ostrzegł o nadchodzących sporych turbulencjach, dziewczyna obok mnie prawie się popłakała, a i tak skończyło się ledwo na małych wstrząsach.

Wniosek mój jest z tego taki, że albo te mityczne turbulencje to wytwór wyobraźni ludzi, którzy boją się latać, albo to turbulencje boją się mnie. : -)

Na kursie i ścieżce

Lot do Mestii

Lot do Mestii

Lotnisko - Mestia (w tle góra Uszba)

Lotnisko - Mestia (w tle góra Uszba)

Omijając najwyższe szczyty górskie, wlecieliśmy do pięknej, zielonej doliny, w oddali widać było pierwsze zarysy wiejskich budynków. Później pojawiły się wieże obronne, których jest sporo w Swanetii. W końcu można było dojrzeć małe lotnisko znajdujące się zaledwie jakieś 2 km od centrum wioski.

Patrząc przez okno, człowiek miał wrażenie, że jest to lądowanie jednej szansy. Z lewej góry, z prawej góry. Wciąż pozostawało dużo miejsca na manewry, jednak góry wokół budziły respekt i niepokój. Takich widoków się nie zapomina.

Lotnisko

Lotnisko - Mestia

Lotnisko - Mestia

Lądowanie odbyło się bardzo łagodnie. Spodziewałem się, że przyziemienie będzie znacznie bardzie odczuwalne. Jednak można powiedzieć, że lot tą linią to przeżycie pierwsza klasa. Niezapomniane widoki za niewiarygodnie niską cenę. Warto skorzystać, jeżeli będziecie mieli taką okazję.

W Mestii wita nas malutkie lotnisko, położone tuż przy samej wiosce. Już po wyjściu rozciągają się zniewalające widoki na otaczające góry oraz dobrze znane w tym rejonie wieże obronne.

Mestia

Mestia

Mestia

Miłośnicy przyrody z pewnością docenią lokalizację z dala od miejskiego hałasu. Wokół tylko góry, wioski oraz szum rzeki Mestiachala. Wysoko nad głowami rozciągają się ośnieżone, skaliste szczyty sięgające powyżej 4 000 m n.p.m. Mestia to miejsce, które przynajmniej raz w życiu trzeba zobaczyć. Tutaj zapomina się o pracy, problemach i sprawach codziennego życia.

Na horyzoncie rozciągają się zabudowania wiosek oraz małe pola uprawne. Wokół teren zaczyna się wznosić w kierunku pobliskich gór. Po stronie południowej od Mestii na zboczu góry biegną drobne cienkie linie, które wyznaczają trasy narciarskie. Nie jest to światowy kurort, ale Gruzini chętnie zjeżdżają się tutaj w trakcie sezonu. Patrząc w kierunku Rosji, zobaczymy wyrastające ogromne szczyty, w tym Uszbę.

Wioska położona jest na wysokości 1 500 m n.p.m., a jej liczba mieszkańców wynosi około 2 500 - 3 000. W rejonie Swanetii wiele budynków oraz miejsc wpisanych jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jeszcze turystycznie nieskażeni

Mestia

Mestia

Niestety do Gruzji zaczyna napływać coraz więcej turystów, głównie za sprawą tanich linii lotniczych oraz znacznej poprawy bezpieczeństwa w tym rejonie. To wszystko sprawia, że nawet w takich górskich wioskach znajdziemy bary z Wi-Fi oraz ludzi mówiących po angielsku, a same kwatery zaczynają pojawiać się na booking.com.

Mimo wszystko, wciąż jest to jedno z miejsc, które naprawdę warto zobaczyć. Tutaj można wędrować, odnajdując ukryte pasterskie ścieżki, nie spotykając przy tym żadnych turystów. Tylko my, szlak i Kaukaz wokół.

Najważniejsze informacje o locie

Dane z maja 2015, prawdopodobnie dalej aktualne.
 • Loty odbywają się z lotniska w Natakhtari (30 km od Tibilisi).
 • W cenie biletu zawiera się darmowy transport z/do Tibilisi.
 • Transfer na lotnisko odbywa się z parkingu za McDonald's przy stacji metra Rustaveli o godzinie 9:15. Samochód to biały Mercedes Sprinter.
 • Cena biletu: 65 GEL za osobę dorosłą, 45 GEL za dziecko 3 - 12 lat, za darmo dla dzieci do lat 3.
 • Czas lotu: 1 h.
 • Rejestracja: 1 h przed odlotem.
 • Loty: poniedziałek, środa, piątek oraz niedziela przez cały rok o godzinie 11:00 (Natakhtari - Mestia), 13:00 (Mestia - Natakhtari).
 • Linia lotnicza: Service Air, samolot: LET 410-UVP.
 • Limit bagażu: 15 kg / osoba. Każdy bagaż jest ważony, więc lepiej nie przekraczać limitu.
 • Biletu nie można zwrócić ani zmienić.
 • W przypadku złej pogody lot jest przekładany na następny dzień lub odwoływany (zwrot pieniędzy).
 • Pieniądze za lot należy przelać do 7 dni przed wylotem.
 • W celu rezerwacji należy podać: imię, nazwisko, nr paszportu, datę urodzenia, obywatelstwo oraz numer kontaktowy.
 • Rezerwacja oraz kontakt w języku angielskim pod adresem email: mari@vanillasky.ge lub info@vanillasky.ge.
 • Oficjalna strona: vanillasky.ge.
Dodatkowo Pani była na tyle miła, że pozwoliła mi zapłacić za lot bezpośrednio na lotnisku, zamiast wysyłać przelew międzynarodowy.

Nowe połączenia

Z tego co właśnie wyczytałem na stronie, to zostały uruchomione w tym roku nowe połączenia:

 • Kutaisi - Natakhtari (cena 50 GEL; loty we wtorek i czwartek).
 • Kutaisi - Mestia (cena 40 GEL; loty w poniedziałek i piątek).
Więcej informacji: tutaj.
Booking.com
Booking.com

Podobne:

Translate »