Chevroletem do Abu Dhabi

Start z Dubaju

Droga szejka Zayeda

Droga szejka Zayeda

Gdy słyszymy o Zjednoczonych Emiratach Arabskich, od razu w głowie pojawia się nam widok Burj Khalifa i Dubaju. Jednak na tym nie kończą się atrakcje. Będąc na miejscu warto wybrać się na wycieczkę do Abu Dhabi.

Transport

Miasto oddalone jest zaledwie o 150 km od Dubaju. Jako środek transportu możemy wybrać jedną z trzech opcji: autobus, wypożyczony samochód lub taksówkę. Najtańszą z nich jest oczywiście autobus - zaledwie 25 AED (~27 zł), najdroższą taksówka - około 300 AED.

Zawsze można też wypożyczyć Ferrari za 3000-4000 zł/dzień, aby lepiej poczuć klimat Emiratów. Nasz wybór jednak padł na zwykłego Chevroleta Cruze.

Wielki Meczet Szejka Zayeda

Wielki Meczet Szejka Zayeda

Wielki Meczet Szejka Zayeda

Miejscem, którego nie wolno przeoczyć jest Sheikh Zayed Grand Mosque - ogromny meczet znajdujący się na głównej wyspie. Architektura, symetria i piękne ozdoby robią duże wrażenie. Warto zobaczyć na żywo i poczuć panującą tam atmosferę.

Strój

Wielki Meczet Szejka Zayeda - "szatnia"

Wielki Meczet Szejka Zayeda - "szatnia"

Na terenie całego meczetu obowiązuje odpowiedni dress code. Mężczyźni muszą mieć spodnie za kolano oraz zakryte ramiona, natomiast kobietom dodatkowo nie wolno nosić obcisłych, ani prześwitujących ubrań czy też krótkich spódniczek. Na szczęście na miejscu można za darmo wypożyczyć odpowiedni strój.

Przed wejściem znajdują się również półki na buty, gdzie należy zostawić obuwie i wejść boso, jak to do każdego meczetu.

Meczet

Wielki Meczet Szejka Zayeda

Wielki Meczet Szejka Zayeda

Świątynia robi spore wrażenie - błękitna woda dookoła, biały marmur z kwiatową mozaiką, a w środku ogromne kryształowe żyrandole. Jeden z nich waży 12 ton i jest trzecim co do wielkości na świecie.

Wewnątrz panuje mistyczna atmosfera - cisza, przestrzeń i niesamowite zdobienia. Zrobiłem tylko kilka zdjęć, gdyż nawet sam dźwięk migawki wydawał się nieprzyzwoity w tym miejscu.

Kolumny

Wielki Meczet Szejka Zayeda

Wielki Meczet Szejka Zayeda

Wielki Meczet Szejka Zayeda

Wielki Meczet Szejka Zayeda

Budynek otoczony jest mnóstwem pięknych kolumn, u podnóża których znajdują się baseny z błękitną wodą. Całość tworzy niesamowitą kompozycję, która sprawi, że nie pożałujecie wizyty w Emiratach.

Jest to jedna z najładniejszych świątyń jakie widziałem. Moim zdaniem warto jechać do Abu Dhabi, choćby tylko po to, żeby zobaczyć to jedno miejsce.

Sheikh Zayed

Sheikh Zayed

Sheikh Zayed

Na ulicach rzucają się w oczy wszechobecne zdjęcia szejka Zayeda, nazywanego również "ojcem narodu". To właśnie on sprawił, że kraj tak bardzo się rozwinął i stał się otwartym dla innych nacji. Był pierwszym prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, rządził nieprzerwanie przez 33 lata. Po śmierci w 2004 roku władzę przejął jego syn.

Skąd to uwielbienie?

Szejk Zayed był liberalnym władcą, dzięki któremu Emiraty stały się przyjazne turystom. Zezwolił między innymi na budowanie kościołów, opowiadał się za dostępem do edukacji dla kobiet oraz osobiście finansował pierwszą nowoczesną szkołę. Rozdawał nawet ziemie i wille za darmo, w zależności od stanu majątkowego rodziny.

Jemu również zawdzięcza się "zieloną wyspę" - jako miłośnik zieleni sprowadzał do Abu Dhabi ziemię, aby budować parki. Był to bardzo kosztowny biznes, ale sprawił, że pustynny krajobraz zmienił się w nowoczesne miasto z zielonymi parkami i trawnikami.

Potrafił zjednać sobie ludzi, jednocześnie dbając o interesy państwa. To wszystko wpłynęło na to, że dalej po śmierci jest uwielbiany przez obywateli i wszędzie można znaleźć jego zdjęcia.

Samochody

Ferrari

Ferrari

Samochody

Samochody

Każdy kojarzy Dubaj z mnóstwem drogich samochodów na ulicach. Tymczasem, jak się okazało podczas naszego pobytu, to właśnie w Abu Dhabi znacznie łatwiej spotkać wypasione auta. Jest tego sporo, ale też nie jeżdżą jeden za drugim. Prawie zawsze za kierownicą siedzi facet w tradycyjnym stroju - kandurze.

Na parkingach również można znaleźć porzucone okazy, bo kto by się fatygował i naprawiał...

Porzucony samochód

Porzucony samochód

Miasto

Abu Dhabi

Abu Dhabi

Na horyzoncie nie widać tylu drapaczy chmur, centr handlowych i innych rozrywek co w Dubaju, ale za to nie czujemy się jak na placu budowy. W Dubaju wszystko wszędzie się buduje i rozbudowuje. Natomiast tutaj wygląda to zupełnie inaczej.

Puste ulice

Abu Dhabi

Abu Dhabi

Spacerując ulicami wydaje się, że miasto jest wyludnione. Jeżeli oddalimy się nieco od głównych deptaków, to poza samochodami ciężko kogokolwiek spotkać. Najwyraźniej wszyscy przemieszczają się swoimi luksusowymi autami :).

Nieco odwrotnie niż to zazwyczaj bywa, wygląda na to, że w stolicy życie biegnie zdecydowanie wolniej niż w sąsiednim Dubaju.

Czysto i zielono

Abu Dhabi - Etihad Towers

Abu Dhabi - Etihad Towers

Chillout na trawce

Chillout na trawce

Szejk Zayed naprawdę zadbał o to, aby stworzyć zieloną pustynię. W stolicy nie brakuje parków czy trawników, jednak wiąże się to z ogromnym zużyciem wody. Dziennie wykorzystuje się 3500 mln litrów (dane z 2012 roku), z czego prawie połowa służy do nawadniania.

Wymyślne budynki

Abu Dhabi i Dubaj stanowią istny raj dla architektów. Prześcigają się oni w coraz to nowych pomysłach, powstają budynki w kształcie buta, muszli, skręconego sześcianu czy żagla. Kiedy pieniądze nie grają roli, można dać upust nietypowym pomysłom.

Aldar headquarters

Aldar headquarters (fot. Zman)

Aldar headquarters (fot. Zman)

Ten projekt stał się pierwszym okrągłym budynkiem na Środkowym Wschodzie. Znajduje się tuż przy autostradzie biegnącej do centrum Abu Dhabi. Wykorzystywany jest jako biurowiec.

Etihad Towers

Etihad Towers

Etihad Towers

Etihad Towers to skupisko pięciu drapaczy chmur, w których znajdują się biura, apartamenty oraz hotel. Wieże mieszczą się na przeciwko Emirates Palace.

Emirates Palace

Emirates Palace

Emirates Palace

Emirates Palace - brama

Emirates Palace - brama

Emirates Palace - brama

Emirates Palace - brama

Zdecydowanie jednym z ciekawszych budynków jest Emirates Palace. Pełni rolę oficjalnie 5-gwiazdkowego hotelu, aczkolwiek uznawany jest za 7-gwiazdkowy. Do środka niestety nie wejdziemy, ale za to wieczorem można podziwiać piękną bramę, która podświetlana jest w różnych kolorach.

Presidential Palace

Presidential Palace - projekt (fot. ducab.com)

Presidential Palace - projekt (fot. ducab.com)

Tuż obok Emirates Palace znajduje się jeden z największych, najładniejszych i najdroższych pałaców prezydenckich. Koszt budowy szacowany jest na $500 mln. Powierzchnia całego kompleksu to około 150 hektarów. Nad pałacem w ciągu dnia pracowało 6000 robotników, a w nocy 4000.

ADNEC

Abu Dhabi National Exhibition Center (fot. tjeg.com)

Abu Dhabi National Exhibition Center (fot. tjeg.com)

ADNEC (Abu Dhabi National Exhibition Center) to pofalowany budynek, trochę przypominający buta. Odbywają się w nim wszelkiego rodzaju wystawy oraz konferencje.

Pit stop

Wymiana koła

Wymiana koła

Podczas naszej wycieczki oczywiście nie mogło zabraknąć przygody, więc złapaliśmy gumę parkując przy Emirates Palace. Na szczęście w samochodzie było koło zapasowe. Szybka zmiana i jedziemy na tor Yas Marina Circuit. Czas wymiany: ~15 minut... jeszcze trochę musimy poćwiczyć przed wyścigami :-).

Yas Island

Kolejnym ciekawym miejscem jest wyspa Yas, na której mieszczą się różne atrakcje. Główną z nich jest tor formuły 1 oraz tematyczny park rozrywki Ferrari World.

Yas Marina Circuit

Yas Marina Circuit

Yas Marina Circuit

Most do Yas Marina Circuit

Most do Yas Marina Circuit

Na tor dotarliśmy późnym wieczorem - około 22:00. Oczywiście wszystko było już zamknięte. Próbowaliśmy wejść, ale po chwili zatrzymał nas przy szlabanie strażnik. Ostatecznie jakimś cudem nas wpuścił. Niemal w środku nocy, sami chodziliśmy po terenie toru Yas Marina Circuit. Można powiedzieć, że mieliśmy zwiedzanie w wersji VIP.

Yas Viceroy Hotels & Resorts

Yas Marina Circuit

Yas Marina Circuit

Dosłownie na torze znajduje się hotel z nietypowo oświetlonym dachem, który jest pokryty około 5000 paneli LED. Z pewnością fajnie byłoby obejrzeć wyścig z okna pokoju, ale pewnie "bilet" jest nieco drogi.

Booking.com
Booking.com

Podobne:

Translate »