Kraina jezior – co warto zobaczyć w austriackim regionie Salzkammergut?

Salzkammergut

Salzkammergut to malowniczy rejon Austrii pokryty głównie jeziorami oraz górami. Większą jego część stanowi Górna Austria, w której znajduje się mnóstwo ośrodków narciarskich oraz górskich szlaków.

Większość miejscowości liczy poniżej 4000 mieszkańców, zatem są to małe wioski. Mimo to linie autobusowe funkcjonują bardzo dobrze i łatwo można dotrzeć nad większość okolicznych jezior.

Planując trasę najlepiej skorzystać z oebb.at, gdzie można wyszukać połączenia, sprawdzić ceny, a nawet kupić bilet. Dobrym miejscem na rozpoczęcie podróży jest Salzburg, skąd szybko można dotrzeć w rejon Salzkammergut.

Sankt Gilgen (Wolfgang See)

Sankt Gilgen

Sankt Gilgen

Sankt Gilgen

Sankt Gilgen

St. Gilgen - ratusz

St. Gilgen - ratusz

St. Gilgen

St. Gilgen

Najbliżej od Salzburga znajduje się przepiękna wioska Sankt Gilgen położona nad dużym jeziorem Wolfgang See, skąd rozciąga się widok na góry. Autobusem 150 z Salzburg dojedziemy tam w 50 minut za niecałe 7 €.

Tutaj mieszkała siostra Mozarta oraz urodziła się jego matka, dlatego St. Gilgen czasem nazywane jest Wioską Mozarta, chociaż on sam nigdy tam nie był.

Jezioro

Wolfgang See

Wolfgang See

Restauracja obok przystani

Restauracja obok przystani

Wolfgang See

Wolfgang See

Wolfgang See

Wolfgang See

Nad jeziorem znajduje się przystań, skąd odpływają promy na drugą stronę do wioski Strobl. Jest to dobre miejsce widokowe z małym parkiem i ławeczkami. W okolicy znajduje się też sporo kawiarni i restauracji. W lecie wioska zamienia się w wakacyjny kurort, a jezioro pokrywa się mnóstwem żaglówek.

Gondola

St. Gilgen - gondola

St. Gilgen - gondola

St. Gilgen - gondola

St. Gilgen - gondola

Widok z gondoli

Widok z gondoli

Kolejną bardzo ciekawą atrakcją jest gondola z małymi klaustrofobicznymi wagonami. Będąc w kwietniu, gdy sezon jeszcze się nie rozpoczął, miałem cały wagonik dla siebie. Przejażdżka nie należy do tanich, bo bilet w dwie strony kosztuje aż 25 €, jednak zdecydowanie warto!

Gondola obsługiwana jest ręcznie, tzn. wsiadamy do środka, po czym podchodzi pan, który zamyka drzwi od zewnątrz i puszcza wagonik w drogę. W środku robi się szybko duszno, ale na szczęście można uchylić okno. Jedzie się trochę jak na wyciągu krzesełkowym, każdy nasz ruch lub przejście na ławkę po przeciwnej stronie, powoduje kiwanie się wagoniku, wrażenia świetne!

Zwölferhorn

Widok z Zwölferhorn

Widok z Zwölferhorn

Widok z okolic górnej stacji

Widok z okolic górnej stacji

Selfie :D

Selfie :D

Górna stacja gondoli znajduje się około 40 m poniżej szczytu Zwölferhorn (1522 m. n.p.m.), skąd rozciąga się niesamowity widok na całą okolicę oraz jeziora. Ze stacji prowadzi kilka szlaków, którymi możemy również przejść się dookoła szczytu. Niestety w kwietniu leżało jeszcze sporo śniegu.

Fuschl am See (Fuschlsee) - Red Bull

Fuschl am See

Fuschl am See

Główna kwatera Red Bulla

Główna kwatera Red Bulla

W drodze powrotnej do Salzburga, postanowiłem zatrzymać się jeszcze we wiosce Fuschl am See, położonej nad jeziorem Fuschlsee. Jest to bardzo mała miejscowość i jak odkryłem niewiele jest tam do roboty poza sezonem letnim.

Mimo wszystko zdecydowałem, że przejdę się kawałek drogą do następnego przystanku autobusowego. Idąc przez wiejskie okolice nagle zobaczyłem spory budynek na wodzie, z fontannami i bajerami. Sprawdziłem na mapie co to jest i okazało się, że zupełnym przypadkiem znalazłem główną kwaterę Red Bulla! Kto by się spodziewał, że będzie w takim miejscu...

Hallstatt (Hallstätter See)

Hallstatt

Hallstatt

Najpiękniej położonym jeziorem jest zdecydowanie Hallstätter See, nad którym mieści się malownicza wioska Hallstatt. Tutaj trasa jest już dłuższa, bo zajmuje około 2.5 godziny z Salzburga i kosztuje niecałe 15 €.

Więcej znajdziecie w poście Hallstatt - magia Górnej Austrii.

Vorderer Gosausee

Vorderer Gosausee

Vorderer Gosausee

Vorderer Gosausee

Vorderer Gosausee

Vorderer Gosausee

Vorderer Gosausee

Vorderer Gosausee

Vorderer Gosausee

Mając jeszcze jeden dzień do dyspozycji, postanowiłem wybrać się nad jezioro Vorderer Gosausee. Tego dnia pogoda nie była najpiękniejsza i po dotarciu na miejsce, okazało się, że okolica wygląda wręcz na opuszczoną.

Sezon jeszcze się nie zaczął i dosłownie żywej duszy w okolicy nie było. Budynki puste, wyciąg nieczynny, restauracje zamknięte, szlak pusty. Ghost town. Jakby tego było mało, to nawet woda zniknęła... poziom obniżył się o jakieś 20-30m. Jak się później dowiedziałem, prawdopodobnie dlatego, że woda była wykorzystywana do armatek śnieżnych na stoku.

Hinterer Gosausee

Zamarznięte Hinterer Gosausee

Zamarznięte Hinterer Gosausee

Chyba tylko ja byłem na tyle zdeterminowany, żeby mimo deszczu i dużego zachmurzenia pchać się tam. Najpierw obszedłem całe jezioro, a następnie postanowiłem wybrać się nad mniejsze jeziorko Hinterer Gosausse położone na wysokości 1200 m. n.p.m. Rozciąga się tam niesamowity widok na szczyty sięgające nawet 3000 m. n.p.m.

Niestety, jako że był to kwiecień, to na szlaku leżało jeszcze sporo śniegu i było ślisko. Trochę trzeba było się namęczyć, żeby dotrzeć do jeziora. Widoki też niestety popsuły się ze względu na duże zachmurzenie. W lecie musi być tam niesamowicie, więc na pewno warto się wybrać, jeżeli będziecie mieć okazję!

Pozostałe jeziora

W Salzkammergut znajduje się jeszcze więcej dużych jezior, są to między innymi: Attersee, Mondsee oraz Traunsee. Niestety tam już nie zdążyłem dotrzeć, ale mając więcej czasu do dyspozycji na pewno warto zwiedzić całą okolicę oraz wybrać się na górskie szlaki!

 
Booking.com
Booking.com

Podobne:

Translate »